Ekim 19, 2021

Organik gübre nedir, nasıl elde edilir, evde organik gübre yapma tarifi gibi merak edilen tüm sorularınızın yanıtlarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Organik gübre, bitkilerin beslenebilmesi için gerekli mineralleri içerisinde barındıran, toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzenleyerek bitkilerin topraktan kolayca beslenmesini sağlayan maddedir.

Organik Gübre Nasıl Elde Edilir?

Tamamen doğal yollardan elde edilen organik gübre; hayvan atıklarından, fosillerden ve benzer doğal maddelerden oluşmaktadır.

Organik Gübre Ne İşe Yarar?

Organik gübrenin önemi nedir ve organik gübre ne işe yarar;
Tarım yapılan topraklarda organik maddenin %3 – %5 arasında olması gerekmektedir. Fakat, yapılan analizler sonucunda bu oran %1’in altına kadar düşmektedir. Bu durum ise toprağın su tutma kapasitesini , atılan kimyasal gübrelerin bitkilere olan faydasında azalmalara sebebiyet verir. Organik madde toprağın deposudur. Toprağın ruhu ve özüdür. Azot organik maddeye tutunur. Organik madde ise toprakta parçalanırken çıkan karbonmonoksit gazı, toprakta biriken fosforun bitkiler tarafından alınır duruma gelmesini sağlar. Bundan dolayı, organik madde toprak için son derece önemlidir.

Topraktaki Organik Maddenin Eksikliği Nasıl Giderilir?

Bu eksikliği giderebilmek için, dışarıdan eklenen leonardit,hayvan gübresi ve organik materyal içeren gübrelerden faydalanılmaktadır.

Doğal Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Organik gübre çeşitlerine en basitinden yumurta kabuğu, muz, muz kabuğu, ısırgan bulamacı, odun külü ve kahve atıkları sayılabilir. Evde organik gübre yapmak isteyenler için son derece kolay bulunabilen bu maddeler ile saksı bitkileriniz ve çiçekleriniz için sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmuş olursunuz. Bunun dışında, hayvanların katı ve sıvı dışkılarıyla elde edilen gübreler de çok faydalıdır. Bu gübre çeşidi, tarımsal üretimde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçerisinde azot, fosfor ve potasyumun bulunduğu gübreler bitki ve tarım ürünleri için oldukça iyidir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan iki çeşit gübre vardır: doğal ve yapay gübreler.Öncelikle doğal gübreler sağlıklı ve organik yaşam için yaygın kullanılmaya başlansa da yapay gübreler de bir o kadar hayatımızın içerisinde varlıklarını sürdürmektedirler. Doğal gübre, yani organik gübre çeşidi, içerisinde herhangi bir yapay madde olmaksızın tamamen doğal yollarla elde edilen gübrelere denir. Organik gübreler sağlık için faydalı tarımsal ürün yetiştiriciliği için büyük önem taşır.

Evde Organik Gübre Nasıl Yapılır? Organik Gübre Tarifi

1- Bitkilerinizin bulunduğu toprağa, kurutulup ufalanmış yumurta kabuklarını serpebilirsiniz. Bu işlem, toprağı kalsiyum açısından besleyerek zenginleştirir. Ayrıca toprağı verimli hale getirerek meyvelerin yetişmesini hızlandırır.
2- Muz kabuğunu kaynatın. Sonrasında kaynayan suyu ılımaya bırakın. Ilık suyu bitkinizin yetiştiği toprağa verin. Toprak, suyun vitaminlerinden beslenerek bitkinize iyi gelecektir.
3- Kahve telveleri iyi bir gübre çeşididir. Bitki köklerine az miktarda serptiğiniz kahve telveleri bitkinizi sağlıklı bir hale getirecektir.
4- Odun külleri, meyve ağaçlarının olgunlaşmasında son derece önemli bir rol oynar. Ayrıca iyi bir pestisit olduğu için zararlı haşereleri de uzak tutar. Kaliteli ahşaptan gelen küller ağaçlarınıza fayda sağlayacaktır.
5- Isırgan otu bulamacı ile bitkinizin doğal savunma mekanizmasını güçlendirebilirsiniz. Fermente bir biyo-uyarıcı işlevi gören ısırgan otunu köklerinden ayırıp suda bekletin. Sonra süzerek bitkilerinizi sulayın. Bitkilerinizin büyüme ve gelişme hızına inanamayacaksınız.