Ekim 31, 2021

Çim tohumu seçiminde etkili sonuçlar almak için, tohumun kalitesine ve toprağa uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çim tohumu peyzaj çalışması yapmak isteyen kişilerin ilk araştırdıkları konulardandır çünkü diğer pek çok bitkinin dışında çim bahçe tasarımında en fazla kullanılan bitkidir. Bu sebeple çim tohumu seçmek oldukça önemlidir. Çim tohumunun farklı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yürüyen çim tohumu, akvaryum çim tohumu ve sıvı çim tohumu gibi çeşitleri bulunan çim tohumlarından ihtiyacınıza uygun olanı seçerek peyzaj çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Sertifikalı Çim Tohumları

Çim tohumlarının türleri sertifikalarına bakılarak öğrenilebilmektedir. Çim tohumu almadan önce satıcıya sertifikası olup olmadığını sorarak, kaliteli bir tohum alıp almadığınızı ve de tohumunuzun çeşidini öğrenebilirsiniz. Tohum alırken satıcılara sertifika sorulması oldukça önemlidir. Aksi takdirde kalitesiz tohumlar alarak tüm çalışmalarınızın boşa gitmesine sebep olabilirsiniz. Sertifikasız tohumlar aynı zamanda dayanıklı ve kaliteli olmadıkları için uzun vadede kullanıcılarını mutsuz etmektedir. İlk etapta her ne kadar çim vererek insanların gözünü boyasalar da daha sonra performansları giderek düşmektedir. Hatta bazı sertifikasız çim tohumları ekildikten sonra hemen yetiştikten sonra kısa süre içinde solup gidebilmektedir. Sadece sertifikasız tohumlar değil bazen sertifikalı tohumlar da aynı şekilde negatif sonuçlar verebilmektedir. Peki bu neden oluyor?

İnsanlar peyzaj çalışmalarını ucuza getirmek için bazen sertifikalı olsa da çok kalitesiz veya ucuz tohumları seçmektedir. Böyle durumlarda da yine tohumun verimi düşmektedir.

Çim Tohumunun Türü Dikilecek Alana Göre Belirlenmelidir

Çim tohumunun ekileceği alanın özellikleri seçeceğiniz tohumun türünü belirlerken etkilidir.  Bahçenizin güzelleşmesini sağlayan bu tohumları seçerken en doğru kararı verdiğinizde, tohumları uzun yıllar kullanabileceğiniz gibi solma, kuruma veya renk kayıpları ile karşılaşmazsınız.  Peki toprağınızda dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

 • Toprağın gün içinde ne kadar güneş aldığı.
 • Toprağın hangi saatler arasında güneş aldığı.
 • Bahçeye vuran rüzgarın sertliği.
 • Rüzgarın yönü.
 • Toprağınızın kalitesi.

Tohum almadan önce yukarıda söylediğimiz etkenleri takip etmeli ve tohum satın almaya gittiğinizde bu şartlar için en uygun çim tohumunu seçmelisiniz.

Çim Tohumunu Ekmek İçin Uygun Bir Zaman Var Mı?

“Çim tohumunu ekmek için belirli bir zaman var mı?” sorusuna standart bir cevap vermek uygun değildir. Çim tohumu ekerken pek çok önemli ayrıntı bulunmaktadır. Bu ayrıntılara dikkat edilmediğinde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Tohumu ekmek istediğiniz bahçenin bulunduğu iklim şartları ve toprağın durumu tohum dikiminin zamanını etkiler.

Tohumların türleri farklı olduğu gibi bu türlerin dikim zamanları da farklı olabilmektedir. Yazlık ve kışlık olarak ayrılan tohumlar, tam tersi zamanlarda dikildiğinde sararıp solabilmektedir. Bunların yanı sıra 4 mevsim de dikilebilen çimler de bulunmaktadır.

4 Mevsim Ekilen Çimler

İklim şartlarına aldırış etmeden dikilebilen çim tohumudur. Yıpranmalara karşı dayanıklı olan bu çim tohumları zor koşullarda da yetişebilmektedir. Bu çim türü diğer türlerin yetişemediği pek çok bölgede yetişme özelliğine sahiptir. Yine de çimi dikmeden önce toprağın ısısının 25 dereceden aşağıda olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir?

 1. Toprağın sıcaklığına dikkat edilmeli.
 2. Toprak çapalanmalı ve zararlı otlardan temizlenmeli.
 3. Topraktaki taşlar temizlenmeli.
 4. Zemin tamamen düzleştirilmeli.
 5. Fosfor oranı yüksek bir gübre ile gübreleme yapılır.
 6. Bir hafta beklenir.
 7. Çim tohumu ekilir.
 8. Tohum ekilirken havanın kuru olmasına dikkat edilir.
 9. Metrekareye 50 gram çim tohumu ekimi yeterlidir.
 10. Tohumların bir kısmı doğuya doğru bir kısmı ise batıya doğru ekilir. Böylece çimler büyüdüğünde tek bir yöne doğru yatmaz.

Tüm bu adımları takip ederek ve tohum seçerken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenerek çok daha kaliteli çimlere ve güzel bahçelere sahip olabilirsiniz. En kaliteli çim tohumu çeşitlerimizi öğrenmek için bizi arayabilir, ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Endemik Peyzaj ekibimizin proje ve tasarımlarını inceleyebilirsiniz.