Aralık 12, 2021

Mıcır, inşaat, yol ve peyzaj çalışmalarında kullanılan bir tür taş çeşididir. Mıcırlar çakıl taşlarının kırık şekilleridir. Doğal olarak yeryüzünde bulunan yüzlerce farklı çeşit taş vardır ve bu taşlar faklı alanlarda kullanılmaktadır. Mıcırlar da 5 milimetre ve 38 santimetrekare boyutlarında olan kayaçlardır. Mıcırlar boyutları itibariyle çeşitlenmektedir ve onlarca  farklı amaçla kullanılmaktadır. Siz de mıcırı kullanacağınız alana göre boyutlarına dikkat ederek satın almalısınız. Mıcır ücretleri de boyutlarına göre farklılık göstermektedir. Mıcır boyutları numaralar şeklinde birbirlerinden ayrılmaktadır. Kullanacağınız alana göre mıcır numarasını seçerken oldukça dikkat etmelisiniz, aksi takdirde yanlış numaralı bir mıcır seçtiğinizde çalışmalarınızda beklemediğiniz hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Yazımızın devamını okuyarak mıcır boyutlarına göre numaraları nelerdir, mıcır kullanım alanları nelerdir, mıcır çeşitleri nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Boyutlarına Göre Mıcır Numaraları

Mıcır türleri bölgelere göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Mıcır satın alırken boyutlarına göre kullanım alanlarını öğrenmelisiniz.

 • 1 Numaralı Mıcır : 12 mm boyutlarındadır
 • 2 Numaralı Mıcır : 12-22 mm boyutlarındadır.
 • 3 Numaralı Mıcır : 22-32 mm boyutlarındadır.
 • 4 Numaralı Mıcır : 32-38 mm boyutlarındadır.

Mıcırlar Nerelerde Kullanılır?

Mıcırlar en fazla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Bunun dışında;

 1. Peyzaj çalışmalarında
 2. Çevre düzenlemelerinde
 3. Beton üretiminde
 4. Yol ve asfalt çalışmalarında
 5. Drenaj çalışmalarında
 6. Dolgu işlemlerinde
 7. Parke taşı üretiminde

Mıcır Çeşitleri Nelerdir?

Mıcır çeşitleri; çıkarıldıkları bölgelere göre, ağırlıklarına göre, çıkarılış şekillerine göre ve şekillerine göre 4 farklı şekilde birbirlerinden ayrılmaktadır.

1) Çıkarıldıkları Bölgelere Göre Mıcır Çeşitleri

Çıkarıldıkları yerlere göre mıcırlar; dere mıcırları, deniz mıcırları, teras mıcırları ve buzul mıcırlarıdır.

Dere mıcırları : Akarsu yatağında bulunan çakıllardan ortaya çıkmaktadır. En çok çıkarılan mıcır çeşitlerindendir. Suyun hızlı akışı sonucu akarsu yatağında kalan sağlam parçalara dere mıcırları denir. Çakılların boyutları dere boyunca azalarak ilerlemektedir. Dere mıcırlarının toplanması ve madencilik işlemleri diğer çeşitlere göre daha kolaydır. Yıkama ve eleme yapılmadan kullanılmaktadır.

Deniz mıcırları : Deniz mıcırları ince tanelidirler. Deniz mıcırları toplanırken midye ve istiridyelerde mıcırların içine karışabileceği için eleme yapılması biraz daha zordur.

Teras mıcırları : Dik ve yüksek yamaçların alt kısımlarında birikir ve yamaçlardan kopan kaya parçaları ile oluşmaktadır.

Buzul mıcırları : Kuzey paralelde bulunan alanlarda ortaya çıkmaktadır.

2)Ağırlıklarına Göre Mıcır Çeşitleri

Hafif mıcırlar : Hafif mıcırlar 2.4 gr ve 3 cm’den küçük mıcırlardır. Hafif beton üretiminde kullanılmaktadır. Ses ve ısı yalıtımını çok iyi bir şekilde sağlamaktadır. Çatı yapımında, duvarlarda ve beton kalıp ünitelerinde kullanılmaktadır.

Ağır mıcırlar : 2.8 gr ve 3 cm’den büyük mıcırlardır. Ağır beton üretiminde kullanılmaktadır. Düşük geçirim ve yüksek sıkıştırılabilir betonlar üretilmektedir. Nükleer santral veya röntgen odalarının inşaatlarında ağır mıcırlar tercih edilmektedir.

Normal mıcırlar : 2.4 ve 3 cm arasında boyutlarda olan mıcırlar normal mıcırlardır. Beton üretiminde sıklıkla kullanılan mıcır çeşididir.

3)Çıkarılış Şekillerine Göre Mıcır Çeşitleri

Doğal mıcırlar : Doğal olarak ortaya çıkan ve yapılarında herhangi bir değişikliğe gidilmeden kullanılan mıcırlardır. Nehir yatakları, deniz kenarları ve taşocaklarından çıkan mıcırlardır. Eleme ve yıkama işlemleri yapılarak kullanılmaktadırlar.

Yapay mıcırlar: Endüstriyel anlamda çeşitli işlemlere maruz bırakılan mıcırlardır.

4)Şekillerine Göre Mıcır Çeşitleri

Şekillerine göre mıcırlar dörde ayrılmaktadır. Bunlar; uzu, yassı, köşeli ve yuvarlaklardır. Oluştukları kayaç tipi, doğal yollarla maruz kaldıkları etkiler ve mıcırları kıran ekipman türü onların şekillerini belirlemektedir.

“Mıcır şekilleri neye etkili?” diye soracak olursanız. Yuvarlak mıcırlara kıyasla köşeli mıcırlar daha fazla boşluk içermektedir. Bu da işlemler sırasında daha fazla su ihtiyacı doğurmaktadır. Yassı mıcırlar ise trafikte veya inşaatlarda kullanıldığında hızlı kırılmaları sebebiyle fazla tercih edilmemektedir. Kısacası kullanım alanları açısından mıcır şekilleri önem taşımaktadır.