Aralık 12, 2021

Peyzaj kelime anlamı olarak “manzara, görünüm” demektir. Fransızca “Peysage” sözcüğünden gelmiştir. Etrafımızda gördüğümüz çevre düzenlemeleri peyzajdır.  Şöyle ki doğal güzelliklerimizi dekore ettiğimizde bu çalışmaların bütününe peyzaj çalışmaları denmektedir. Sadece bitkilerin düzenlenmesi ile de değil doğal alanlara yürüyüş yolları yapılması, çeşitli heykellerden yararlanılması gibi elementler de kullanılır ve bir bütünlük oluşturulmaktadır. Peyzaj çalışmalarını sosyal yaşantılar ve kültür de etkilemektedir. Doğal alanların dekore edilmesi ile bu alanlarda harika bir düzen oluşturularak insanlara hem doğal hem de keyifli vakit geçirebilecekleri alanlar yaratılmaktadır. Ülkemiz peyzaj çalışmaları konusunda oldukça şanslı ülkelerden biridir. Bunun sebebi onlarca farklı bitki çeşidinin yetişiyor olmasıdır. Bitki türlerinin farklılığı peyzaj çalışmalarında yapılan dekorasyonlarda da peyzaj mimarlarına daha yaratıcı olmalarını sağlamaktadır.

Peyzaj Planlaması Hangi Alanlara Yapılır

Mahallelerde bulunan parklar; okul, hastane, otel bahçeleri, çocuk oyun alanları, kamp alanları gibi aklınıza gelebilecek tüm açık alanlara peyzaj planlaması yapılabilmektedir. Doğal alanlar elbette kendi hallerinde de belli bir bütünlüğe ve güzelliğe sahiptir ama “bakarsan bağ bakmazsan dağ olur” atasözü kültürümüzün de bize öğütlediği konulardandır. Kimse evinin önündeki bahçenin otlarla   Peki peyzaj planlamasında ne hedeflenir?

  • Doğal kaynakların daha aktif bir şekilde kullanılması.
  • Doğal kaynaklardan daha pozitif bir şekilde yararlanmak.
  • Doğal alanlardaki bitki ve hayvan potansiyelini koruyarak insanlara daha yaşanılabilir dinlenme ortamları sağlamak.
  • Doğal alanları adeta bir tablo haline getirerek insanlara sunmak.

Peyzaj Türleri Nelerdir?

Peyzaj türleri “kentsel peyzaj, endüstriyel peyzaj, turistik peyzaj, yol peyzajı ve orman peyzajı” olarak beşe ayrılmaktadır. Ayrıca peyzaj çalışmaları şu şekilde de yapılmaktadır;

  1. Kuşbakışı Peyzaj : Hava araçları ile kuşbakışı olarak izlenebilen alanların düzenlenmesi.
  2. Nehir Peyzajı : Nehir kenarlarında bulunan alanların düzenlenmesi.
  3. Mehtap Peyzajı : Geceleri ay ışığı ile ortaya çıkan görsellere uygun bir şekilde doğal alanların düzenlenmesi.
  4. Bulut Peyzajı : Bulutların veya gökyüzünün görüntülerini betimleyerek ortaya çıkan peyzaj türü.
  5. Deniz Peyzajı : Deniz kıyısında bulunan doğal alanların düzenlenmesi.
  6. Kent Peyzajı : Yüksek alanlardan kenti betimleyen alanların oluşturulması.

Peyzaj Mimarlığı Nedir?

Son yılların en çok tercih edilen bölümlerinden biri de peyzaj mimarlığıdır. Sanat, bilim ve mühendisliği bir araya getirilmesi ile yapılacak mesleklerden biri olan peyzaj mimarlığı, doğa planlaması ve tasarımı yapılan meslektir diyebiliriz. Doğal alanların sistematik bir halde şekillendirilmesini sağlayan peyzaj mimarlığı, geçtiğimiz yüzyıldan beri aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Park, bahçe, yerleşim alanı, kamu alanları gibi düzenlenecek doğal alanlar arsından seçimini yapan peyzaj mimarları, bu alanlarda çalışabilmektedir. Ayrıca nehir kenarları, ormanlar, kamp alanları da peyzaj mimarlarının düzenleme yapabilecekleri alanlar arasındadır.

Peyzaj Planlamasına İhtiyacım Var, Nereden Yardım Alabilirim?

Siz de etrafınızda bulunan doğal alanlarda bazı düzenlemeler yapmak istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Endemik Peyzaj’ın uzman peyzaj mimarlarından destek alabilirsiniz. Endemik Peyzaj olarak yapısal ve bitkisel peyzaj uygulamalarını altyapı ve üstyapı çalışmaları ile birlikte en iyi şekilde gerçekleştirerek sizlere kazandırmaktadır. Peyzaj proje ve şartnamelerine uygun olarak yaptığımız çalışmalar ekonomik ve estetik olmaları sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilmemize sebep olmaktadır. Peyzaj ve tasarım çalışmalarımızda; altyapı ve drenaj sistemleri, otomatik sulama sistemleri, çim alan uygulamaları, bitkisel uygulama ve aydınlatma sistemleri gibi tüm düzenlemeleri yaparak en kısa sürede sizlere teslim etmekteyiz. Ayrıca sert zemin uygulamaları olarak; kauçuk zemin, doğal taş uygulamaları, ahşap ve deck uygulamaları yapmaktayız. Siz de çevrenizde çok daha güzel manzaralarla karşılaşmak, doğal alanlarınızı yaşanabilir bir hale getirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçerek tüm hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.