Aralık 12, 2021

Toprağın altında bulunan yumru şeklinde bir depolama alanı olan çiçeklere soğanlı bitkiler denmektedir. Soğanlı bitkilerin en popüler olanları lale, sümbül, nergis gibi çiçeklerdir. Ömürleri çok uzun olmayan bu bitkiler çiçek açtıktan sonra kısa süreler içinde solmaktadır. Soğanlı bitkilerin sıklıkla tercih edilmelerinin sebebi zarif görüntüleri, renkleri ve özellikle bazılarının kokularıdır. Oldukça narin olan bu bitkilere dikkatli bir şekilde bakıldığında ömürleri uzayabilmektedir. Dış mekan bahçe tasarımları sırasında kullanılan çalı, ağaç gibi yeşil bitkilerin yanı sıra soğanlı bitkiler peyzaj çalışmalarına rengarenk görüntüler kazandırılmasını sağlamaktadır.  Mevsimlik çiçeklere göre daha önce açan soğanlı bitkiler özellikle bordürlerin ön kısımlarında kullanılarak doğal olan yeşil görüntülere adeta bir gökkuşağı havası katabilmektedir. Onlarca farklı rengi bulunan soğanlı bitkileri siz de bahçelerinize dikerek bu alanları güzelleştirebilirsiniz.

Soğanlı Bitkiler Nelerdir?

Lale, nergis, zambak, çiğdem, sümbül, kardelen, terslale, siklamen, anemon, sarı kokulu, glayöl, gala ve yıldız çiçekleri soğanlı bitkilere örnek verilebilir.

Soğanlı Bitkilerin Özellikleri

  • Soğanlı bitkiler geofit yani yer bitkisi olarak da adlandırılmaktadır.
  • Torağın altında soğan şeklinde bir köke sahiptirler ve yaşamlarının büyük bir kısmını bu şekilde geçirirler.
  • Toprağın altında bulunan kısım soğan, yumru, korm, kök pençe veya rizorm olarak da adlandırılmaktadır.
  • Soğan kısmından toprağın üst kısmına doğru büyüyüp çiçek açtıktan sonra oldukça gösterişli duran bitkilerdir.
  • İlkbahar ve sonbahar olmak üzere iki farklı dönemde çiçek açmaktadırlar ve buna göre iki farklı grupta incelenmektedirler.
  • İlkbaharda çiçek açan soğanlı bitkiler daha kış ayı gelmeden toprağa dikilir. İlkbaharın başlarına erken çiçeklenme isteniyorsa soğanlı bitkilerinizi sonbaharda dikmeniz gerekmektedir. Kışın oluşabilecek soğuklara karşı dayanıklı olan bu bitkilere örnek olarak lale, terslale, sümbül ve nergis verilebilmektedir.
  • Yaz aylarında bahçemizin rengarenk çiçeklerle kaplı olmasını istiyorsanız, ilkbaharda soğanlı bitkilerinizi dikmeye başlayabilirsiniz. Soğuk havalara karşı dayanıklı olmayan yaz bitkileri, kış ayı bittikten sonra dikilmelidir. Soğuk havalar bittikten sonra dikilen bu bitkiler yazın bahçelerinizin güzel görünmesini sağlayacaktır.
  • Yazın çiçek açan soğanlı bitkilere örnek olarak gala, glayöl ve yıldız çiçeği örnek olarak verilebilmektedir.

Soğanlı Bitkiler Peyzajda Neden Önemlidir?

Peyzaj çalışmalarının temel amacı dış mekanlarda bulunan alanların göze hitap etmesini ve bu alanların hayata kazandırılmasını sağlamaktır. Çalılarla, otlarla kaplı ve boş bir toprak alan kimsenin giremeyeceği şekilde yıllarca bekleyebilmektedir. Bunun yerine boş alanlar peyzaj ile yenilenerek hayata kazandırılabilir. Gerek yürüyüş yolları ile gerek ağaçlandırma ile insanların keyifli vakitler geçirebilecekleri bahçeler haline getirilebilir. İşte tam bu noktada soğanlı bitkilerin önemi büyüktür. Peyzaj çalışmalarında yeşil bitkilerin yanı sıra renkli çiçekler de atmosferi değiştirmek için oldukça etkilidir.

Soğanlı bitkiler gerek şekilleri gerek renkleri ile bahçelerde harika görüntüler oluşturulmasını sağlamaktadır. Parklarda, bahçelerde, yeşil alanlarda bulunan boş alanlar, soğanlı bitkiler ile hızlı bir şekilde kapatılabilmektedir. Özellikle bahçenizi ilkbaharda ve sonbaharda çiçekler ile bezeli olmasını istiyorsanız aklınıza gelecek ilk bitki grubu soğanlı bitkiler olmalıdır. Siz de bahçe tasarımı yaparken ortamın enerjisini artırabilmek ve çok daha güzel görünen bir dış mekana sahip olmak istiyorsanız bahçenizin belli bölgelerini soğanlı bitkiler ile süsleyebilirsiniz. Aynı zamanda  bahçenizde bulunan bodur ağaçların boşluklarının da bu bitkiler ile doldurmayı tercih edilebilirsiniz.

Bahçe tasarımı konusunda çalışmalar yapmak istiyorsanız Endemik Peyzaj’da bulunan uzman peyzaj mimarlarından fikir alabilirsiniz. Referanslarımızı inceleyerek firmamızın çalışmalarından haberdar olabilirsiniz. Bahçe tasarımında kullanacağınız bahçe toprağı, gübre, kum gibi ürünlerin tamamına bizi arayarak ulaşabilirsiniz.