Aralık 19, 2021

Tarıma elverişli hale getirilen ormanlık araziler geçmişten günümüze toprağın anatomisini bozarak çölleşmelere neden olmuştur. Yetiştiriciler, bitkilerinden istedikleri verimi alamamaya başlamışlardır. Bitkiler gerektiği kadar büyümemekte, gelişmemekte ve istenilen ürünü yeterli kalitede/miktarda verememektedir. Dolayısıyla bitkilerden yeterli verimin alınabilmesi için üreticiler, gübreli toprak üretimi yapmaya başlamıştır. Bu gübreli elenmiş topraklar çeşitli sera ve peyzaj alanlarının vazgeçilmezi olmaktadır.
Bitki yetiştirirken onlardan en verimli sebze ve meyveyi alabilmek için toprak tipi çok önemlidir. Ancak bir o kadar daha önemli olan bir konu ise; gübrelemedir. Hangi toprak türüne sahipseniz, bu toprak türüne uygun gübreleme işlemi yapmanız en doğrusu olacaktır. Böylece bitkiniz, sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişim gösterecektir. Gübreleme işlemi yapmak için kendi toprak analizinizi yapmanız gerekmektedir. Her toprak tipinin sahip olduğu besin değerleri farklıdır. Değişkenlik gösteren toprak tipleri için, uygun gübre çeşidinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Elenmiş Toprak Nedir, Ne İşe Yarar?

Bitki yetiştiriciliğinde tüm çeşitler için kullanabileceğiniz elenmiş gübreli toprak, bitkinizin büyümesi için verimli bir ortam hazırlar. Elenmiş toprak karışımında yabancı otlar yer almaz. Nematod ve patojenler bulundurmayan bu toprak türü çim alanları için de güvenilir bir karışım olarak tanınmaktadır. Bitkilerin sağlıklı büyümesi ve kaliteli ürünler verebilmesi için elverişli olan bu toprak türü bahçecilikte sizi gereksiz uğraşlardan kurtarmaktadır. Toprak, suyu içerisinde barındırarak toprağın içeride nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece, bitkinin susuzluğu kolayca giderilmektedir. Böylece bitkiler, dış ortamlara karşı daha dayanıklı hale gelirler.

Elenmiş Toprak Nasıl Olmalıdır?

Elenmiş toprak, toprak türleri içerisinde steril bir toprak türüdür. Bu toprak türü, bitkinin kök salmasını ve gelişmesini desteklemektedir. Özellikle çimler için ideal bir malzeme olan elenmiş toprak ile sebze ve meyve yetiştirmek çok daha basit bir hal alacaktır. Bitki yetiştirmek ve verimli ürünler alabilmek için en uygun nemli ortamı sizlere sunacaktır.

Elenmiş gübreli toprağın başlıca özellikleri:

⦁ Geçirgendir. Bu sayede hava alması ve bitkinin köklerine kolayca ulaşabilmesi sağlanır.
⦁ İçerdiği besinler ve organik madde konusunda son derece zengin bir çeşitliliği barındırır.
⦁ Elenmiş gübre toprağı, üst tabaka bahçe toprağı ve gübre takviyesi yapılmış karışım topraktır.
⦁ Elenmiş gübreli toprağı, ister bahçenize, ister saksınıza, isterseniz de çim alanlar için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Elenmiş Toprak Nasıl Kullanılır?

Bitkiler için direkt olarak kullanılabilen elenmiş toprak, toprak alanlar üzerinde 1/3 le 1/5 oranında karıştırarak kullanılır. Gevşek bir toprak türüdür. Bu nedenle toprak ile karıştırıldığı zaman hava alma kapasitesi daha da yükselir. Ürünlerini ve tüm besinlerini topraktan elde eden bitkiler için, toprağın kaliteli olması çok önemli bir noktadır. Bahçe yapımı esnasında kullanılan toprağın kalitesine bakılmadan işleme yapılırsa bitkilerin aldığı besin ve mineraller noksan olacağından verimi düşecektir. Bahçe bakımı sırasında, elenmiş toprak kullanıldığında bitki çeşitlerinin kök salması, gelişmesi ve sağlıklı, kaliteli ürünler vermesi kolaylaşır.