Aralık 12, 2021

Periyodik bahçe bakımı, peyzaj çalışması yapılan alanların belirli aralıklarla düzenlenerek tasarımların bozulmamasını sağlamaktır. Peyzaj çalışmaları ile düzenlenerek oluşturulan bahçeler dönemsel olarak bakım yapılmasına ihtiyaç duymaktadır. Bitkilerin zamanla büyüyerek oluşturulmuş tasarımdan farklı görünmeleri, doğa olayları sebebiyle bozulan bahçeler düzenli olarak bakım yapılması ile eski haline hızlıca getirilebilmektedir. Bitki bakımından drenaj sistemlerine, ışıklandırmadan bitki bakımına küçük ve büyük tüm bahçelere peyzaj bakımı yapılabilmektedir.  Çim bakımı yapılması, ışıklandırma sistemlerinin kontrol edilmesi, ağaçların budanması gibi pek çok aşaması olan periyodik peyzaj bakımını isterseniz gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Peyzaj Bakımında Neler Yapılır?

 • Çim Biçimi : Peyzaj çalışmalarının vazgeçilmez bitkilerinden biri çimdir. Çimler her ne kadar bahçelerde sıklıkla kullanılsa da bakımı devamlı yapılması gereken bitkilerdendir. Düzenli olarak bakım yapılması gereken çimler bakımsız kaldığı takdirde solarak bahçenizin kötü görünmesine sebep olmaktadır. Çim bakımı oldukça kolaydır ama devamlı yapılması gerekmektedir. Çimlerin tercih edilen boyutlarda olması için periyodik olarak çim biçimi yapılmalı ve her seferinde çim biçme yönünün değiştirilmesi gerekmektedir. Çim biçildikten sonra toprak havalandırılmalıdır. Çim biçimi tamamlandıktan sonra düzenli aralıklarla sulama yapılmalıdır.
 • Yabani ot temizliği : Yabani otlar bahçenizin kötü görünmesine sebep olacağı gibi hali hazırda bahçenizdeki bitkilerin sağlıklarına da zarar vermektedir. Bu sebeple yabani otlar temizlenerek bitkilerinizin daha sağlıklı büyümesini sağlarken ve bahçenizde oluşabilecek kötü görüntülerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.
 • Toprak Havalandırma : Bahçenizdeki toprağın daha iyi oksijen alabilmesi için düzenli olarak tırmık yardımı ile havalandırması yapılmalıdır.
 • Ara Ekim
 • Mevsimlik Bitki Dikimi : Park ve bahçelere dönemlik olarak kısa boylu renkli çiçekler ekilmektedir. Bu çiçeklerin ömürleri çok uzun değildir ve birkaç ayda bir soldukları için düzenli olarak sökülerek yerlerine yenileri dikilmelidir. Mevsimsel durumlara göre de bu çiçeklerin ekimi ve dikimi de değişebilmektedir.
 • Ağaç ve Çalı Budama : Ağaçlar ve çalılar düzenli bir şekilde budandığında daha verimli bir şekilde büyümektedir. Ağaç budamak için mevsimler pek önemli değildir. Her zaman yapılabilen bu işlem ağaçların türlerine göre değişiklik göstermektedir. Ağaçların yaşları, cinsi ve boyu belirlenerek ona göre budama yapılmalıdır.
 • Form budamaları
 • Çapalama : Toprak yüzeyinin çapa aleti ile havalandırılmasına denmektedir. Bu şekilde yabancı otlardan kurtulabileceğiniz gibi yağmurlar sonrası oluşan kaymak tabakası kırılabilmektedir.
 • Çanak düzeltme
 • İlaçlama : İlaçlama bitki bakımında yapılması gereken en önemli uygulamalardandır. Belirli aralıklarla ilaçlama yapılmadığı takdirde zararlı organizmalar bitkilerinize zarar verebilmektedir. Ayrıca bahçenizde çeşitli böcekler zamanla ortaya çıkabilmektedir. Yine bu böcekler de bitkilerinize zarar verebilmektedir.  Bu sebeple bitkilerinizi düzenli bir şekilde ilaçlatmalısınız. İlaçlama yaparak bitkilerinizin yapılarının bozulmamasını sağlayabilirsiniz. İlaçlama yaptırırken dikkat etmeniz gereken konulardan biri hava olaylarıdır. Yağışlı bir havada ilaçlama yaptırmaya çalışırsanız ilaçlar bitkilerinizin üzerinde kalmayarak yağmurla birlikte gideceği için yağmurlu havada ilaçlama yaptırmamalısınız.
 • Gübreleme : Gübre toprağın ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin toprağa kazandırılmasını sağlamaktadır. Böylece çok daha sağlıklı bitkiler elde ederken onların çok daha kısa sürede büyümelerini sağlayabilirsiniz.

Periyodik Peyzaj Bakımını Nasıl Yaptırabilirim?

Periyodik peyzaj bakım hizmeti, periyodik peyzaj bakım danışmanlık hizmeti, zirai ilaçlama ve danışmanlık hizmeti Endemik Peyzaj tarafından sizlere sunulan hizmetlerdendir.  Siz de bahçenizin en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız uzman ekibimizin peyzaj planlama çalışmalarından faydalanabilirsiniz. Peyzaj mimarları ve ziraat mühendislerimizden oluşan ekibimizin haftalık ve aylık olarak hazırlamış oldukları peyzaj bakımlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca bahçelerinizde kullanabileceğiniz ponza taşı, gübre, torf, elenmiş toprak gibi ürünlerin tamamına Endemik Peyzaj ile hızlıca ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için hemen bizi arayabilirsiniz.